Börtön járna a zaklatásért
2007.11.08. 22:32
Népszabadság • Lencsés Károly • 2007. szeptember 13.
Akár két évig is börtönbe zárhatnák azt, aki volt házastársát vagy más hozzátartozóját zaklatja
Börtön járna a zaklatásért
Népszabadság • Lencsés Károly • 2007. szeptember 13.
Akár két évig is börtönbe zárhatnák azt, aki volt házastársát vagy más hozzátartozóját zaklatja - legalábbis ezt kezdeményezi az igazságügyi és rendészeti tárca. A napokban beterjesztett törvénymódosítás szerint az követne el ilyen bűncselekményt, "aki mást a mindennapi életvitelben tartósan vagy súlyosan zavar".
Ilyen "zavarásnak" minősülne minden kapcsolatteremtési kísérlet, történjék az személyesen vagy telefonon. Ezt akkor is szankcionálnák, ha idegenről van szó, ám a büntetés akkor legfeljebb egy évig terjedő szabadságvesztés lehet. Súlyosbító körülménynek számítana, ha mindez valamilyen fenyegetéssel is párosul.
Egyértelműen hiánypótló rendelkezésről van szó, mert a büntetőeljárási törvény alapján ma csak egy adott lakásból való ideiglenes távozásra, illetve meghatározott személyektől való távol tartásra kötelezhetik a gyanúsítottakat. Ha valaki ezeket a rendelkezéseket megszegi, előzetes letartóztatásba helyezhető, esetleg bírsággal sújtható. A távol tartás azonban legfeljebb harminc napra rendelhető el. Nem véletlen, hogy ezzel a lehetőséggel a bíróságok sem élnek túl gyakran, ráadásul a "kitiltás" szabályainak betartása szinte ellenőrizhetetlen.
Az pedig a hatályos szabályok szerint önmagában nem is büntethető, ha valaki a válás és a közös lakás felszámolása után próbál kapcsolatot teremteni, például a volt házastársával. A most benyújtott tervezet tehát nagyobb mozgásteret biztosítana a hatóságoknak azzal, hogy a másik fél által nem kívánt kapcsolatteremtési szándékot is szankcionálhatóvá tenné. Kérdéses persze, hogy a zaklatásnak kitett fél egyáltalán mer-e majd feljelentést tenni. A kifejezetten a családon belüli erőszak megakadályozására szolgáló távol tartás kapcsán ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy az érintettek többsége tart a megtorlástól.
A tervezett változás nemcsak a családon belüli zaklatás és a személyes kapcsolatfelvételi kísérletek, hanem az ismétlődő éjszakai telefonok ellen is használható eszköznek tűnik - véli egy gyakorló büntetőbíró. Ha valaki csupán azért fordul a hatóságokhoz, mert ismeretlenek a folytonos hívásokkal tönkreteszik az éjszakáját, a jog ma tehetetlen, és az egyetlen megoldás a telefonszám megváltoztatása. Amenynyiben a módosítás hatályba lép, és a hívót sikerül azonosítani, elítélhetik, és már a pénzbüntetés is meggondolásra késztetheti a zaklatót. Informátorunk mindazonáltal egyelőre bizonytalan, hogy az elektronikus levelek és a kéretlen szöveges üzenetek "beleférnek-e" a tényállásba; a konkrét ügyeknél kell majd vizsgálni, hogy ezek alkalmasak-e a mindennapi életvitel tartós vagy súlyos zavarására. ---------------
|