3 Híreink : A kapcsolattartás részletes szabályai |
A kapcsolattartás részletes szabályai
2007.11.08. 22:36
*/149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet /*tartalmazza.
A kapcsolattartás formái a folyamatos és az időszakos kapcsolattartás. A folyamatos kapcsolattartás magában foglalja:
Kristine 2007.aug.29-én választ kapott ama kérdésére, hogy mi számít kapcsolattartásnak.
Figyelj Ránk! egyesület //gportal.hu/portal/figyeljrank/ Szociális és Munkaügyi Minisztérium Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztály 1054. Budapest, Akadémia utca 3.
Ikt. szám : 1......-1/2007-SZMM.
Tisztelt K.... J !
A kapcsolattartás részletes szabályait a */149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet /*tartalmazza. A kapcsolattartás formái a folyamatos és az időszakos kapcsolattartás. A folyamatos kapcsolattartás magában foglalja a./ a gyermekkel a szokásos tartózkodási helyén való személyes találkozást (meglátogatás) b./ a gyermekek a szokásos tartózkodási helyéről rendszeresen, meghatározott időtartamra - a visszaadás kötelezettségével történő - elvitelét c./ a gyermekkel személyes érintkezés nélkül történő rendszeres kapcsolattartást, így különösen a levelezést, a telefonkapcsolatot, az ajándékozást, a csomagküldést. Az időszakos kapcsolattartás magában foglalja a gyermekkel történő tanítási szünetek és a többnapos ünnepek időszakában való hasznos együttlétet. Az időszakos kapcsolattartás ideje alatt a folyamatos kapcsolattartásnak nincs helye. A gyermek elvitelével kapcsolatos költségek a kapcsolattartásra jogosultat terhelik. A kapcsolattartás hiánya általában abból fakad, hogy a gyermeket gondozó szülő akadályozza vagy egyáltalán nem biztosítja a gyermek és a külön élő szülő kapcsolattartását.
Tekintettel arra, hogy a kapcsolattartás nemcsak joga, hanem kötelezettsége is a külön élő szülőnek, elvileg elképzelhető olyan döntés is a gyámhivatal részéről, hogy ha a külön élő szülő nem gyakorolja a kapcsolattartást, ezt a jogát korlátozni, vagy megvonni is lehet. Általában azonban a gyermeket nevelő szülő nem jelzi a gyámhivatalnak ha a külön élő szülő nem jelentkezik a gyermekért és így nem kell ez ügyben eljárni.
A gond akkor van, ha a hosszabb ideje nem jelentkező szülő "előkerül" és a gyermeket nevelő szülő a hosszabb távollétre hivatkozva tagadja meg a gyermek átadását.
A gyámhivatalnak mérlegelnie kell, hogy mi áll a gyermek érdekében. Ismételten köteleznie a gyermeket nevelő szülőt a kapcsolattartás biztosítására, vagy szankcionálni a külön élő szülő mulasztását.
B u d a p e s t, 2007. augusztus 29. Üdvözlettel Dr. Katonáné dr. Pehr Erika főosztályvezető
Azért ama kijelentést ,hogy "A kapcsolattartás hiánya általában abból fakad, hogy a gyermeket gondozó szülő akadályozza vagy egyáltalán nem biztosítja a gyermek és a külön élő szülő kapcsolattartását." kicsit elfogultnak, meggondolatlannak és bátornak tartom, de a legtöbb esetben megalapozatlannak is.
(És a telefonos megkeresést - mint kapcsolattartási formát is fenntartással fogadom.)
|