Gyermekek két tűz között
2011.07.18. 16:19
Hogyan történik válás esetén a gyermekelhelyezés és a gyermekkel való kapcsolattartás? Mely esetekben hívhatunk rendőrt és milyen intézkedést várhatunk tőle? Ezekre a kérdésekre szeretnénk választ adni. Azt azonban ne feledje: mindig a gyermek érdeke legyen az első!
A gyermek elhelyezéséről, a külön élő szülővel történő kapcsolattartásáról alapvetően a szülők döntenek.
Gyermekének/gyermekeinek a szülők különélése esetén is joga van ahhoz, hogy másik szülőjével a kapcsolatot ápolja. Önnek pedig kötelessége, hogy mindezt elősegítse.
A kapcsolattartási ügyekben kezdeményezett rendőri intézkedésnél két eset fordulhat elő.
a.)A kapcsolattartásról jogerős döntés még nincs a szülők kezében.
b.)A kapcsolattartásról szóló jogerős döntéssel a szülő rendelkezik, ám a kapcsolattartás mégsem működik.
a.) Jogerős döntésről szóló irat nincs a szülő kezében
Ilyenkor mindkét szülőnek azonos joga van gyermekéhez (vagyis ahhoz, hogy őt magánál tartsa, elvigye, bármikor láthassa, kiránduljon vele, orvoshoz kísérje stb.).
Ha a szülők külön élnek (és erre utaló per nincs folyamatban), a kapcsolattartás szabályozása a gyámhivatal feladata. Ebben az esetben a rendőr csupán tájékoztatásra jogosult.
Tapasztalataink szerint gyakran azért kérnek rendőri segítséget a szülők, mert a gyermek visszavitelével késik a másik szülő. Ez akár órákat, napokat is jelenthet. Ezek a segélykérések késő este futnak be.
Mit tehet a rendőr? A helyszínen meggyőződik arról, a kiskorú biztonságban van-e. Ha a gyermek már alszik, s mindent rendben talál az intézkedő járőr, megkéri a szülőt, ébredést követően jelentkezzen a másik szülőnél.
A bejelentőnek jelzi, gyermeke jól van, biztonságos körülmények között, már alszik, legközelebb mikor láthatja őt. Tájékoztatást nyújt, ki segíthet kapcsolattartási kérdésekben. Egyéb rendőri intézkedést nem tesz lehetővé a törvény.
b.) Jogerős döntésről szóló gyámhivatali/bírósági irattal rendelkezik a szülő
A kapcsolattartás a döntés ellenére nem működik. A szülő a rendőrségtől vár segítséget.
Mit tehet a rendőr? Intézkedése során megbizonyosodik a döntésben foglaltakról, annak jogerősségéről.
-Megkísérli a másik féllel felvenni a kapcsolatot a gyermek átadása céljából.
-Amennyiben az intézkedés nem jár sikerrel, (a rendőr kérése ellenére nem adja át a másik szülő részére a neki ítélt gyermeket) és az a gyermek veszélyeztetettsége miatt indokolt, munkatársunk értesíti a gyermekjóléti szolgálatot. Kirívóan súlyos veszélyhelyzet esetén a gyámhivatalt is.
A rendőr nem jogosult a határozatban foglaltakat kikényszeríteni, azaz nem foghatja meg a kiskorút és nem rakhatja be a rendőrautóba, hogy átadja/visszavigye a másik szülőhöz. Csupán az átadás törvényességére felügyel (rendzavarás, testi sértés, garázdaság).
Mit tehet a szülő sikertelen rendőri intézkedés után?
A kapcsolattartás végrehajtását kérheti a gyámhivataltól. Az eljárást személyesen kell megindítania. Kérjük keresse fel a gyámhivatalt, vidéken a polgármesteri hivatal gyámügyi ügyintézőjét.
Amennyiben a másik szülő a kapcsolattartást oly mértékben akadályozza, hogy a gyermek joga súlyosan sérül (pl. hosszú ideig nem láthatja az általa szeretett személyt, akihez őszintén ragaszkodik; őt folyamatosan a másik szülő ellen hangolja, melynek következtében a gyermek már nem kötődik a korábban szeretett szülőhöz, őt nem is akarja látni), kiskorú veszélyeztetését követi el, mely bűncselekmény ügyében a rendőrség jár el.
Mit tehet a szülő, ha a másik szülő életvitelszerűen berendezkedik arra, hogy a nem neki ítélt gyermekével új életet kezdjen? (Pl. beíratja óvodába, iskolába, számára az ehhez szükséges kellékeket megvásárolja, más háziorvost választ, egyidejűleg elzárja őt/őket attól a szülőtől, akinél a bíróság elhelyezte.)
-Feljelentést tehet a rendőrségen gyermekelhelyezés megváltoztatása miatt.
A rövid ideig tartó, 1-2 napos késés a visszavitelnél nem lehet alapja egy ilyen büntetőeljárás megindításának.
Ki segíthet kapcsolattartási ügyekben?
Kapcsolattartás szabályozása: gyámhivatal, kivéve: ha per van folyamatban (ekkor bíróság).
Ha a kapcsolattartás folyamatos vitákkal, konfliktusokkal jár: Gyermekjóléti Szolgálat, kapcsolattartás végrehajtása: Gyámhivatal.
Jogi képviselet: Ügyvéd (kapcsolattartási ügyekben csak ügyfelével együtt, helyette nem!).
Gyermek kiadása („friss” jogerős elhelyező ítélet végrehajtása): bírósági végrehajtó.
Készítette:
Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály
Pápai Balázsné r.őrgy
http://gyermekbantalmazas.hu/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=125&category_id=4&Itemid=10
|